http://poldensowo.blogspot.com/search/label/M%C3%93J%20INSTRUKTOR

czwartek, 15 grudnia 2016

Trening CORE czyli trening stabilności


Co to trening core?


Podczas tego treningu ćwiczymy przede wszystkim mięśnie głębokie środka, które odpowiednio wzmocnione, zmniejszają ryzyko urazu jak i zwiększają nasze możliwości wysiłkowe. Ta grupa mięśni stanowi podstawę dla wszystkich naszych ruchów.

Angielskie słowo „core” oznacza kluczowy, podstawowy oraz rdzeń.


W skrócie: jest to trening wzmacniający mięśnie, które są odpowiedzialne za utrzymanie równowagi oraz prostej i stabilnej postawy.Coraz częściej mówi się o tym rodzaju treningu. Słyszałam opinie, że świetnie kształtuje mieśnie brzucha, że ćwicząc core będziemy mieć szybko kaloryfer na brzuchu. Niestety, nie jest tak kolorowo. Ten rodzaj treningu, owszem, pomoże w wyrobieniu sobie mięśni, ale jak każdy kto interesuje się tematyka fitness wie, że „brzuch robimy w kuchni a nie na siłowni”.Mięśnie wchodzące w skład tzw. mięśni środka:


Do najważniejszych należą:


⇒ PROSTOWNIKI GRZBIETU

⇒ MIĘŚNIE BRZUCHA


Analogicznie z przodu będą to mięśnie brzucha. Działają one przeciwstawnie do mięśni grzbietu.⇒MIĘSIEŃ BIODROWO-LĘDŹWIOWY
Ważne są również:
→ Mięśnie pośladków
→ Mięśnie ud
→ Mięśnie ramionTrening core a hipermobilność


O treningu core wspominałam w poście o hipermobilności. Powinien być on podstawą dla osób z nadruchomością stawów. Bez mocnych mięśni głębokich mogą nabawić się poważnych kontuzji. Niestety,  hipermobilność oraz stabilność ciała raczej rzadko idą w parze. Wiem o tym z autopsji. Jestem trochę jak galareta 😄, dlatego postanowiłam wziąć się za siebie i dołączyć ćwiczenie mięśni środka do każdego treningu.Trening Core a pole dance


Nie byłabym sobą, gdybym nie nawiązała w tym poście do pole dance. Macie problem z utrzymaniem się w niektórych pozycjach? Handspring czy nawet butterfly są ponad wasze możliwośc? O Iron X czy fladze już nie wspomnę… Zacznijcie trenować mięśnie głębokie a szybciutko zobaczycie poprawę. Odciążycie też ręce oraz te często nadwyrężone nadgarstki. Gdy ciało jest stabilne ręce nam się nie chyboczą i jesteśmy w stanie utrzymać się dłużej w każdej pozycji.


IRON X w wykonaniu Anastasi Skukhtorovej

Zainteresowałam się tą tematyką po jednej z wizyty na siłowni. Trener kazał mi wziąć piłkę do fitnessu, przybrać pozycję jak do deski a stopy oprzeć na piłce. Następnie, na zmianę, podnosić nogi oraz ręce. Nagle uświadomiłam sobie, jak trudno jest mi utrzymać równowagę. Wtedy właśnie postanowiłam sprawić sobie taką piłkę do domu i ćwiczyć samodzielnie.

Miejcie na uwadze, że silne mięśnie środka przydadzą się w każdej dziedzinie sportu, jak i w życiu codziennym. Podczas joggingu (a nawet zwykłego chodzenia) odciążą kolana, zwiększą również wydajność treningów (nie tylko na siłowni). 

Dzięki stabilnemu ciału chodzimy prosto. A więc osoby, które mają tendencję do garbienia się powinny już dziś zacząć wzmacniać core. Podobno, dzięki mocnym mięśniom głębokim poród jest łatwiejszy 😮. A na stare lata jest mniejsza szansa problemów z kręgosłupem. Także chyba warto poświecić te 15-20 minut kilka razy w tygodniu (oczywiście najlepiej codziennie).


Poniżej 3 filmiki, które pokażą Wam jak w łatwy sposób można poprawić swoją stabilność oraz wzmocnić mięśnie głębokie.

Z piłką do fitnessu:

Oczywiście trening z moja ulubioną Kasią Bigos J Mamy tutaj cały trening, który trwa 30 minut:

Jak również z elementami bardziej dynamicznymi:

Pamiętajcie, aby nie trenować core cały czas według jednego schematu. Łączcie różne ćwiczenia i twórzcie własne kombinacje. Na Youtube znajdziecie więcej filmików instruktażowych.PODSUMOWUJĄC

🔺 PLUSY
- lepsza stabilność całego ciała
- mniej kontuzji
- wyprostowana sylwetka
- uwidocznienie mięśni brzucha
- lepsze efekty w treningu siłowym
- zmniejszenie bólu pleców (gdyby takowy występował)
- odciążenie  nóg (bezcenne podczas biegania czy skoków)

🔻 MINUSY
   ja nie widzę 😀


Zapraszam do polubienia mojego fanpage na Facebooku -> Poldensowo oraz do śledzenia mnie na Instagramie-> poldensowo


2 komentarze:

  1. I've just installed iStripper, and now I enjoy having the best virtual strippers on my desktop.

    OdpowiedzUsuń
  2. Mam to samo...łatwe wygięcia i trudność w stabilizacji...

    OdpowiedzUsuń